Kuna ma oma blogikese niimoodi koledasti unarusse olen jätnud ja vaid draft kausta kirjutan, tuli mulle appi õde Tuuli. Täitsa ise pakkus – et tahaks hirmsasti kirjutada… teemaks Xdream. Siin see on. Ma loodan et lugejatele meeldib ja Tuuli etteaste ei jää ainukeseks.

Õed

Käbi kännust kaugele ei kuku. Kaks käbi võivad kukkuda aga aga üksteisest üsna kaugele. Meie peres sõltub see vaatenurgast – on õed Ländid nüüd sarnased või erinevad? Oleneb, mis kännu otsast vaadata.

Nii on ka meie spordiharjumused.

  • Kas meile mõlemale meeldib jooksmine? Ojaa.
  • Rattasõit? Vist küll.
  • Ronimine? Ikka.
  • Mägimatkamine? Lemmik.

Ka spordivõistlustel oleme usinad käijad, kuid seal algavad meie erinevused. Kui Liina paneb aasta alguses paika lemmikjooksud ja -maratonid ning teeb vastavalt sellele trennigraafiku, siis minul kõlgub meeles algav Xdreami hooaeg.

Paldiski Xdream

Xdream

Ma ei ole orienteerumisega kunagi tegelenud, jooksen ja sõidan rattaga mõnusalt vabal ajal, kanuu on alati väike eneseületus. Ühesõnaga, Xdreamil ma ei võistle, vaid osalen. Meie tagasihoidliku naistiimi eesmärgiks on koguda kokku kõik punktid ja lõpetada enne finiši sulgemist, nautida rada ja ennast ületada. Viimast saab rohkelt ja küllaga.

Ometigi on tegu minu lemmik spordiüritusega, sest tavalise raja läbimise asemel saab seiklust ja põnevust. Siit on siis ka ajendatud minu külalispostitus Liina blogisse.

Mis on Xdream?

Ühe lausega: seiklusspordivõistlus kolmestes tiimides, kus oluline on läbida kaardil läbitud punktid võimalikult lühikese ajaga, liikudes jalgsi, kanuul ja ratastel (ning kangematel etappidel ka rulluiskudel).

Natuke laiemalt seletades: minut enne starti saavad kõik osalejad kätte kaardi, kuhu on märgitud kontrollpunktid (obv). Kaardile on märgitud läbimise järjekord ja viis (ratas/kanuu/jalgsi/rulluiskudega) ning ka lisaülesanded.

Seiklust jätkub mitmeks tunniks, tihti nii metsas ja rabas, vanades mahajäänud hoonetes ja koobastes, liivastel karjääridel ja vees, isegi linna vahel. Xdreami läbimise kiiruse määrab meie puhul enamasti äraeksimise sagedus ja puhkepauside pikkus.

Kaardid käes. Xdream alaku.

Oluline on võistlust nautida, näiteks antud “herilasepesa” juures leidsime meie aega ka poseerida. Rummu, juuni ’16

Pärnu etapp

Eks kõige eredamalt ongi meeles viimane, Pärnu korraldatud südasuvine öine Xdream etapp.

Viimati olin ma B-raja öisel etapil 2 aastat tagasi, ning tookord läbisime raja 12 tunniga. Sinna sisse kuulus ka minu elu raskeim ronimisülesanne ja ränk (ära)eksimine. Pärast seda lubasin ma, et ei kunagi enam uuesti. Mälu on aga lühike ja vaatamata tol korral saadud traumale olin jälle valmis öist pikka seiklust ette võtma. Seda enam, et eelmisel aastal jäi C-rada meile natuke liiga väheks.

Algus

Juba esimese kümne minuti jooksul kahetsesin ma otsust. Nimelt oli avapauk otse merele ja esimene punkt asus kuskil 300m kaugusel meres ulpiva paadi küljes. Sinna joostes selgus, et lühematel (sh mina) oli vesi üle pea. Otsustasime tiimikaaslase Külliga kiirelt, et 500 adrenaliinilaksu all võistlejaga, kellest suurem osa olid meist pikemad, pole mõtet võidu trügida, ja jäime rüselemisest kõrvale. Merle sukeldus aga võidukalt paadi poole, kuni tema pealamp peast löödi. Nii me jäimegi kohe alguses viimaseks, olles veendunud, et merejumal ohverdust ei tagasta.

Jooks

Järgnes lühike jooksuetapp linnas. Huvitav, mida mõtlesid rahulikult kontserdil muusikat kuulavad suvitajad? Järsku hakkas neist mööda saalima hulganisti pealampide ja helkurvestidega varustud sportlasi, kõik läbimärjad, kaardid käes ja sihikindel ilme ees.

Ratas

Sellele järgnenud rattaetapp viis meid ka natuke linnast välja, suisa rappa. Olime õnneks targad ja rattaid päris rappa kaasa ei võtnud, sest neid ei oleks küll rabajumalale ohverdada tahtnud. Näiteks suutsin ma korra oma hüppevõimeid ülehinnates otse laukasse maanduda, puusani kinni, ainult üks põlv väljas. Kuidagi rabelesin välja.

Jooks

Jooksuetapp metsas oli ainuke kord, kus me natuke liiga vara ära keerates julgelt 15 minutit kaotasime ja segaduses punkti otsisime. Lisaks suudavad rajameistrid igal korral välja otsida mõne porise truubi, kus minu klaustrofoobia proovile pannakse. Rääkimata sellest, et Xdreamil kehtib reegel: niipea, kui sa ära kuivama hakkad, saad jälle uuesti märjaks.

Rattaralli

Joonorienteerumine tekitas, nagu alati, pigem segadust ja frustratsiooni. Sel korral puutusin esimest korda kokku rattaralliga. Nimelt puudub rattaralli puhul kaart, vaid on olemas ainult legend, mille järgi orienteeruda. Esialgne segadus möödas (kas nool paremale tähendab suunda itta või pööret paremale?), läks see etapp meil viperusteta.

Öise etapi puhul on minu lemmikaeg see hommikune videvik, kui päike hakkab vaikselt tõusma. Tihti on sel ajal ka tänavad ja teed tühjad, kui välja arvata mõni kudrutav paarike, kelle lembemoment sai seiklussportijatest ilmaselgelt häiritud.

Vangla

Enne lõppu külastsime ka Pärnu vanglat, mis oli tänu hommikusele päikesele natuke vähem kõhe, kuid suutis mind siiski korralikult ära hirmutada. Nimelt tehti minust pimedas koridoris (kus ma arvasin, et olen üksi) ootamatult välguga pilti. Ma vist jäin nii hirmunud näoga peale, et fotograaf otsustas seda pilti mitte laiema avalikkusega jagada.

Kanuu

Kanuu läbisime seekord endale üllatuseks ootamatult kiiresti. Läks kõigest tund. Nii hakkaski meie öine seiklus hommikul kell 7 lõppema. Viimaseks ülesandeks oli patja hüppamine, isegi mitte kõrgelt – maanduda oli kolm-neli meetrit. Omalegi üllatuseks tekkis ülevalt alla vaadates kerge vertigo ja peast käis läbi mõte, mis mind tihti nendel võistlustel kummitab – ma ei teeks seda, kui tegu poleks võistlusega ja adrenaliin seda tegema ei sunniks.

xdream tiim

Stardis ja finišis, Pärnu

Finiš

Finišeerides vaatasin ka kella, ja oh rõõmu! 6.59.30! Olime rajal kõigest 9 tundi. Õnnestus vältida ja trahve, sest olime kõik punktid ilusasti üles leidnud. Nagu alati, maandusime pingereas kuskil viimaste seas, kuid naiskondade arvestuses ikka keskel.

Ühesõnaga, Pärnu Xdream etapp oli väga tore. Tiimikaaslased on jätkuvalt võrratud ja isegi väikeseid viperusi võtsime lõbusalt. Minu lemmikuks on nüüdsest rattaralli, mis tekitab erakordset hasarti. Lõppkokkuvõttes tegid rajameistrid jälle väga head tööd.

Mis Sina arvad?

Kommentaari